Yoga / Kozmik Enerjinizi Dengeleyin!

img

"Yoga' 'birlik' demektir. Birlik, kim olduğunuzu evrensel bir boyutta yaşamaya başladığınızın bir ifadesidir. Örneğin günümüzde modern bilim, tüm varoluşun sadece bir enerji olduğunu ispatlıyor. Eğer bu bilimsel doğru sizin için değişmez bir gerçeklik haline gelirse o zaman yoga yapmaya başlarsınız. Yoga yaparken kendinizi evrendeki her şeyin bir parçası olarak deneyimlersiniz. Bu kurtuluştur, sonsuz özgürlüktür."

"Yoga içsel bir mühendisliktir."
Sadhguru (Hintli bir spiritüalist ve yoga gurusu)

"Yoga, hayale dalmayan bir zihne sahip olma yöntemidir. Yoga, burada ve şimdide olma bilimidir. Yoga, artık geleceğe yönelmemeye hazırsın anlamına gelir. Yoga, artık umut etmemeye ve varoluşunun bir adım önüne zıplamamaya hazırsın demektir. Yoga, gerçekle olduğu gibi yüzleşmek demektir.
Derin bir illüzyonda yaşıyoruz. Umudun, geleceğin ve yarının illüzyonunda. İnsan, şu andaki haliyle kendini aldatmadan var olamaz. İnsan, şu andaki haliyle hakikate ulaşamaz. Bunun iyice anlaşılması gerekir, çünkü anlaşılmadığı takdirde, Yoga denilen araştırmaya giriş yapılması mümkün değildir."
Osho (Hintli mistik guru ve spiritüel)

Yoga, bedensel hareketler, meditasyon müzikleri, sesler ve nefes teknikleri yoluyla rahatlamaya ve zihin kontrolüne yönelik uygulamalardan oluşan, 100'den fazla türü ve okulu olan bir Uzak Doğu felsefesidir. Klasik yoga başka bazı uygulamaları da içermekle birlikte Batıda popüler olmuş yoga uygulamaları nefes alma teknikleri ve özel hareketlerden (asanalar) ibarettir.

Yoga pozisyonlarının her biri farklı çakraları harekete geçirmek içindir. Böylelikle çakralarımızın enerji döngüsü dengelenir.

Yoganın zihnimizle bedenimiz arasında bir köprü kurmakla bağlantılı olduğu da açıktır. Kelime anlamına baktığımızda yoganın Sanskritçede ‘kök', 'bağlanma' anlamlarına geldiğini görüyoruz. Kısacası yoga, bedenimizi evrensel enerjilerle bağlamaya yöneliktir. Bu uygulamaları daha çok klasik yogada görüyoruz.

Yoganın Faydaları

- Metabolizmayı hızlandırır

- Kaliteli uykuya yardımcı olur

- Enerji seviyenizi arttırır

- Detoks etkisi yaratır

- Postürü (duruşu) düzeltir

- Kaygı ve depresyonda tedaviye yardımcı olabilir

- Stresi ve yorgunluk hissini azaltır

- Ruh halini iyileştiren endorfin salınımını arttırır

- Konsantrasyona yardımcı olur

- Doğru nefes almamızı sağlar

- Kilo vermemizi sağlar

- Atletik performansımızı arttırır

- Enerjimizi arttırır

- Vücut esnekliğimizi arttırır

Yoga Hareketleri (Asanalar)

Yoga hareketleri çeşitli oturma, uzanma, eğilme, ayakta durma ve bükülme pozlarından oluşur. 84 farklı hareket vardır. Bu hareketler farklı faydalar sağlamaya yöneliktir.

Evinizde internetteki kılavuz video ve yazılardan yararlanarak yoga yapabilirsiniz. Fakat yoga gibi derin bir felsefeyi kavramak için, bu işin uzmanlarından destek almak en iyisidir.

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER