Sahip Olmamak = Özgürlük

img

"Sahip olduğunuz her şey bir bavula sığmalı. Ancak o zaman ruhunuz özgür olabilir." demiş Charles Bukowski...

Karavanda yaşayan bir çiftle tanışmıştım. Çok az eşyayla barındıkları bu küçücük karavan, her ne kadar klasik anlamda bir ev gibi görünmese de onların yuvalarıydı... Betondan yapılmış bir eve sahip olan kişi, öyle kafasına estiği gibi hareket halinde olamazken, karavanda yaşayan çift bütün dünyanın sahibiydi... Şimdi sahibiyet kavramı nasıl da alışılagelmişin dışına çıktı, öyle değil mi? "Tekerlekleri olan bir şey ev değildir." Ne kadar da garip bir önerme!

Çağımız "Satın alma, tüketme, kullanma" devri... Paramızın yeteceği her şeye sahip olmak yaşam amacımız haline gelmiş gibi... Ve eğer paramız istediğimiz her şeyi satın almaya yetmezse daha fazla para kazanmamız gerekir. Daha fazla... Daha fazla... Gerekenden, ihtiyacımızdan çok daha fazla... Kızartma yapabilmek için tava... Sahanda yumurta yapabilmek için orta boy bir tava... Tek kişilik menemen için küçük boy bir tava... Yumurta haşlamak için küçük bir tencere. Pilav pişirmek için ikincisi... Karnıyarık tenceresi... Mikser, televizyon, perde, pahalı koltuklar... Birinci güneş gözlüğü, sonra ikincisi, üçüncü, dördüncü, beşinci... Onyedinci, yirmiyedinci, kırkıncı... Birinci araba... Sonra ikincisi... Ev... İkinci ev... Üçüncü ev... Yazlık... lar... Belki bir tekne... Sahip olmanın bizi daha mutlu edeceğine, daha özgür kılacağına ve daha iyi bir yaşam sağlayacağına inanıyoruz...

Sadece birkaç soru ile sizleri düşünmeye davet etmek istiyorum;

- Acaba paramızla satın alabileceğimiz 'şey'ler ve o 'şey'lerin sağladığı lüksün, konforun kölesi haline geliyor olabilir miyiz?

- Mesela insanın parası azaldığında, kolaylıkla daha azla yetinir hale gelebilmesi de bir konfor değil midir?

- Satın aldığımız evlere, arabalara bağlı, bağımlı olmak yerleşik hayatın dayattığı modern bir kölelik değil midir?

- Bir şeylere sahip olma tutkusu acaba başka yaşamsal keyiflerden bizi alıkoyuyor olabilir mi?

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER