Paçuli (Patchouli / Tefarik) Yağı İle Şifalanalım

img

Latince adı Pogostemon Cablin olan, Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından, güzel kokulu bu bitkinin anavatanı Filipinler, Madagaskar, Çin, Mauritius, Malezya, Hindistan, Tayland, Vietnam, Tayvan, Endonezya gibi tropikal iklime sahip Güneydoğu Asya ülkeleridir. 

Yılda birkaç kez hasat edilir, fakat yaklaşık olarak 35 kg. paçuli yaprağından su buharı distilasyonu yoluyla, ancak 1 kilo uçucu yağ elde edilir. Bu sebeple çok değerli, faydalı bir doğal kozmetik, aromaterapi ve şifa kaynağıdır.

Aromaterapik Şifa ve Ruh Sağlığı Üzerinde Etkisi

Masajla uygulandığında cildin nemini dengeler ve canlandırıcı bir etki sağlar.

Ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Seratonin ve dopamin hormonlarının salınımını arttırarak mutluluk ve huzur verir. Kararsızlığa yol açan zihin karmaşasını ortadan kaldırır. Endişe, kaygı, korku, gerilim, stres gibi negatif duyguları yatıştırır. Antidepresan ve dengeleyicidir.

Rahatlama sağlayarak uykuyu düzenler. Uykusuzluk problemine karşı kullanılır.

Cilt Bakımına Etkisi

Anti-aging etkileri yoğundur. İçeriğinde bulunan alfa patchoulene, beta patchoulene, alfa guaiene, alfa bulnesen, kariyofil, norpatchoulenol, seychellene ve pogostol sayesinde hücreleri yeniler, cildi gençleştirir ve güzelleştirir.

Yüzdeki iz, akne ve lekeleri gidermede etkili bir ajandır.

El ve ayaklardaki çatlamalar, ciltteki kuruluklar için birebirdir.

Saç Bakımına Etkisi

Antifungal etkileri nedeniyle kepek oluşumunu engelleyerek, saç derisini rahatlatır ve yağ dengesini sağlar. Aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasına da etkendir.

Bedensel Hastalıklar Üzerinde Etkisi

Çok etkili bir antibakteriyel ajandır. Bu konudaki bilimsel çalışmalar paçuli yağının içeriğinde bulunan 26 temel bileşen, paçuli alkolleri ve pogoston maddesinin güçlü antibakteriyel özelliğe sahip olduğunu göstermiştir.

İçeriğindeki triterpenler sayesinde, mantarlara karşı antifungal etki gösterir.

Antiseptik, yara iyileştirici ve iz giderici özellikleri vardır. Bu sebeple, özellikle yanıklarda, haricen kullanılır. Egzamalı ve iltihaplı ciltlerde semptomları azaltıcıdır.

Paçuli yağının, metabolizma hızlandırıcı etkileri nedeniyle, kilo kontrolü sağladığı bilinmekte. Haricen kullanarak, aromaterapi, banyoda kullanım ve buhur yolu ile, paçuli yağının zayıflatıcı etkilerinden yararlanabiliriz.

Paçuli yağına ek olarak nane yağı, limon yağı, portakal yağı, ardıç yağı, selvi ağacı yağlarının zayıflatıcı etkilerinden yararlanabiliriz.

Esansiyel Kullanım Alanı

Paçuli yağı, güçlü esansiyel yapısı nedeniyle, parfümlerde fiksatör olarak kullanılır.

Notası, kalp notasıdır.

Esansiyel yağı aynı zamanda sabun ve tütsü yapımında kullanılır.

İşte rahatlatıcı, stres azaltıcı, antidepresan etkileri yüksek, muhteşem bir formül;

- 3 damla portakal yağı
- 1 damla sandal odunu yağı
- 1 damla kananga yağı
- 1 damla paçuli yağı

Tüm yağları buhurdanlık haznesinde karıştıralım. Isı uygulamak için mutlaka doğal bir mum kullanalım. 

Sürpriz! İşte, evde hazırlayabileceğimiz, kolay bir formül daha;

Küvete, birkaç damla paçuli yağı damlatarak esansiyel şifalarından faydalanalım.

Çakra Enerjileri Üzerinde Etkisi

Kök çakra enerjisini dengelemek için sedir yağı ile birlikte kullanılır.

Karın çakrasına uygulandığında ise afrodizyak etki sağlar.

Diğer Kullanım Alanları

Paçuli yağı iyi bir böcekkovucudur. Su ile doldurduğunuz püskürtmeli bir sprey şişeye birkaç damla ekleyelim. Evimizin her yerine bu karışımı püskürtelim. Kara sinek, böcek, tahtakurusu, bit, pire, güve, karınca, sivrisinekler ve en önemlisi toz akarları ile mücadelede ne kadar doğal bir yöntem!

Hatırlatmamıza gerek var mı, bilmiyoruz ama toz akarları, bazı egzama türlerinin ve allerjik pekçok cilt rahatsızlığının yanı sıra allerjik rinitin de başlıca sebeplerinden biri...

Güzellik, bakım ve doğal kozmetiğe dair merak ettiğiniz konular, sorular, iletmek istediğiniz bilgiler, doğal sağlık, güzellik ve bakım önerileriniz varsa lütfen blog@mayanatural.com.tr e-posta adresimize yazın.

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER