Oil Pulling (Yağ Çekme) Nedir, Faydaları Nelerdir?

img

Belki de bu tanımı ilk kez duyuyorsunuz. Merak ettiniz mi? Aslında bu işlemin çevirisini, 'yağ çekme' değil de 'ağızda yağ çevirme' diye yapsalarmış daha iyi olacakmış ama... Neyse...

Oil pulling, uyku esnasında zararlı bakteri ve toksinlerin çoğunun ağızda birikmesinden dolayı, doğal yağlar yoluyla temizliğin sağlandığı ayurvedik bir uygulama. Malum, ağzımız sindirim sistemimizin başlangıç noktası. Ağız hijyenimizi tam olarak sağladığımızda pekçok hastalığın önüne geçebileceğimiz öngörülüyor ve bu yöntemin binlerce yıldır kullanıldığı söyleniyor.

Haydi deneyelim! Deneme bir-ki!

Her sabah, düzenli bir sabah rutini olarak, aç karnına, bir tatlı kaşığı yağı, gargara yapmadan, hafifçe çevirerek ağzımızda 15 dakika boyunca dolaştıralım. Eğer bu süre ilk denemede çok uzun gelirse 5-10 dakika gibi daha kısa süre uygulayalım. Yağı yutmamaya ve boğazımıza kadar getirmemeye gayret edelim.

İşlemin ardından yağı tükürerek ağzımızı bol su ile durulayalım.

Ne İşe Yarar?

Bu oral sağlık terapisi, ağzımızın içindeki bakterileri yok ettiği gibi, diş eti sağlığımızı tehdit eden faktörleri de ortadan kaldırır. Dişleri beyazlatır, diş minesini güçlendirir, çürümeleri engeller, diş taşlarını, lekeleri yok eder.

Fırçalamadaki gibi sadece diş yüzeyini temizlemez, dilimizi ve tüm ağız mukozasını bakterilerden arındırır.

Mükemmel, uzun süreli bir temizlik ve ferahlık hissi sağlar.

Sağlık ağızda başladığından bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Oil Pulling İçin Hangi Yağları Kullanabiliriz?

- Hindistan cevizi yağı

- Kakao yağı

- Susam yağı

- Zeytinyağı

oil pulling için en uygun yağlardır. Kullanacağımız yağın soğuk sıkım ve katkısız olmasına dikkat edelim.

Biz hindistan cevizi veya susam yağını öneriyoruz.

Güzellik, bakım ve doğal kozmetiğe dair merak ettiğiniz konular, iletmek istediğiniz bilgiler, doğal güzellik ve bakım önerileriniz varsa lütfen blog@mayanatural.com.tr e-posta adresimize yazın.

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER