Korona Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

img

Ne yazık ki, bu sıralar gerek dünya, gerek ülke gündeminde COVID-19, yani Corona (Korona) virüsü var.

Basit soğuk algınlığından zatürreye, bronşitten ağır akut solunum sendromuna (SARS) kadar çeşitlenen hastalıklara yol açabilen bu virüs, Korona virüs ailesinin yeni bir alt türü... Çok hızlı bulaşıyor ve infekte olan tüm vakalar ölümle sonuçlanmasa da oldukça ciddiye alınması gereken bir yaşamsal tehdit unsuru...

Solunum yoluyla veya temasla bulaştığı tespit edilen bu virüsün sebep olduğu semptomların 2 gün ilâ 2 hafta içinde başgösterdiği söyleniyor.

Dünyada ilk defa görülen bir alt tür olduğundan, uzmanlar bu virüs hakkında fazla bilgi sahibi değiller. Bu konuda araştırmalar, semptom gözlemleri ve aşı / ilaç çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

Bağışıklık sistemi ve ağır bazı kronik rahatsızlıklar virüsün yol açtığı sonuçlarda önemli rol oynuyor.  Bu nedenle özellikle 60-65 yaş üstü, kronik rahatsızlığı bulunan, bağışıklık sistemi zayıf kişilerin çok dikkatli olması ve koruyucu önlemler alması gerekiyor.

Fakat bu koruyucu önlemler, herkes tarafından, sadece kendi sağlığımızı korumaya yönelik değil, tüm toplum sağlığını korumaya yönelik insanî, global ve ulusal bir görev olarak algılanmalı.

Başkalarını ve kendimizi nasıl koruyabiliriz?

- Hijyen kurallarına riayet etmek. Ellerimizi su ve sabunla sıklıkla ve iyice yıkamak (20 saniye boyunca). Su ve sabunun olmadığı yerlerde özel üretilmiş dezenfektanlar veya kolonya kullanmak. 

- Kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmak. 

- Kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmak zorundaysak mutlaka tıbbî maske kullanmak.

- Tokalaşarak, öpüşerek ve sarılarak selamlaşmaktan kesin olarak kaçınmakla birlikte, hiçkimseye 1,5 metreden fazla yaklaşmamak. Market, eczane, hastane, bakkal gibi tüm kapalı ortamlarda, bankamatik kuyruklarında da bu mesafeye riayet etmek.

- Solunum yolu enfeksiyonu, nezle, grip, soğuk algınlığı, öksürük, hapşırık vs gibi rahatsızlık belirtileri gösteren kişilere yaklaşmamaya, temas etmemeye, havlu vs gibi ortak kullanım eşyalarını ayırmaya özen göstermek.

- Korona virüsü taşıyabileceğimizi gösteren boğaz ağrısı, ishal, yüksek ateş, öksürük, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtiler karşısında mutlaka tıbbî birimlere başvurmak.

- Kirli ellerle ağız, burun, yüz ve gözlerimize dokunmamak.

- Hiçkimseyle aynı tabağı, aynı bardağı, aynı çatal, kaşığı vs kullanmamaya özen göstermek.

- Gıda hijyenine ve et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyi pişmiş olmasına dikkat etmek.

- Zorunluluk olmadıkça toplu taşıma araçlarını, asansörleri kullanmamak.

- Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için, sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmek.

- Dışardan geldiğimizde mutlaka duş almak ve üstümüzdeki giysileri 60 ilâ 90 derecede normal deterjanla yıkamak.

- Düzenli ve yeterli uykuya dikkat etmek.

- Özellikle yaşı 60'ın üstünde ya da önemli bir sağlık sorunu olan kişilerle temastan, yanlarına yaklaşmaktan kaçınmak.

Zira virüs taşıyor ve biz hafif atlatıyor olsak bile karşımızdaki kişiye bulaştırmak ölümcül sonuçlara yol açabilir. Lütfen birbirimize karşı duyarlılıkla ve bilinçle hareket edelim.

- Sağlık merkezlerini, hastaneleri kendi kendimize atlatabileceğimiz basit hastalıklarla meşgul etmemek.

Bu yazımızda, sağlık uzmanlarının bizlere gerek iletişim araçlarında, gerek sosyal medyada aktardıklarından en elzem olanları tekrarlamak istedik.

Gördüğünüz gibi, bu kurallar, aslında her zaman uygulamamız gereken temel sağlık kuralları ve sosyal sorumluluklarımız...

Global bir tehdit unsuru ile karşı karşıyayız. Özellikle şu dönemde, el ele, gönül gönüle verirsek, sadece kendimizi değil başkalarının can sağlığını da düşünürsek üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok!

Lütfen gerek televizyonlarda, radyolarda, gerek sosyal medyada bizlere aktarılan önemli tedbirlere ve önerilere kulak verelim. Gündemi takip edelim.

Covid-19 virüsü ile ilgili daha fazla bilgi toplandıkça, uzmanlar yeni önlemler ve yapılması gerekenelr ile ilgili bizleri bilgilendirmekteler.

Bizler için kendi sağlıklarını hiçe sayarak aralıksız çalışan sağlık çalışanlarımıza da teşekkürü bir borç biliriz.

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER