Komedojenik Endeks

img

Komedojenik tanımının ne anlama geldiğini, nasıl derecelendirildiğini ve önemini birkaç gün önce Maya Natural Instagram hesabımızda paylaşmıştık. O kadar çok ilgi gösterdiniz ve gerek postun altındaki yorumlarda, gerek e-posta ile o kadar çok soru geldi ki daha uzun ve detaylı bir blog yazısı yazmamız şart oldu. :)

Bazı kozmetik ve makyaj ürünlerinde 'komedojenik değildir' ibaresine rastlıyoruz. Komedojenik, "gözenekleri tıkayan, siyah nokta ve sivilce oluşumunu tetikleyen" anlamına geliyor.

Sivilce ve akneye yol açan 'komedon'lar, cildimizdeki kıl foliküllerinin tıkanması sonucunda oluşan hafif bir akne türü olarak nitelendirilebilir. Komedonlar siyah noktalar, beyaz noktalar ya da cilt tonunun renginde çıkıntılar şeklinde oluşabilirler.

Bazı ürünlerdeki içerikler sivilce ve akne oluşumuna sebep olurken, bazı ürün içerikler daha dikkatle formüle edilmiştir. Yüz için yanlış bir ürün seçildiyse bu, gözenekleri tıkayabilir ve siyah nokta / sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu sebeple satın alacağınız ürünün komedojenik olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Çeşitli yağların komedojenitesi beş puanlık bir ölçekle değerlendiriliyor. Buna "komedojenik endeks" diyoruz.

0 - Ürünün komedojenik olmayan varyantlara ait olduğunu ve gözenekleri tıkamadığını gösterir.

1 - Ürün düşük derecede komedojenikliğe sahiptir.

2 - Ürün, orta derecede düşük komedojenite ile karakterize edilir.

3 - Yağ üretimi, orta derecedeki komedojenik varyantları ifade eder.

4 - Oldukça yüksek bir komedojenite değerine sahip yağları içerir.

5 - Maksimum değer çok komedojenik varyantları olan yağ ürünlerini tanımlar.

Sıfır derece komedojenikliğe sahip ürünler, gözenekleri tıkama kabiliyetine sahip değildir, aksine cilt temizliği, cildin hava alması ve beslenmesi için etkili araçlar olarak kullanılmaktadır. Birinci derece komedojenite derecesi ile karakterize olan yağ ürünleri, sivilceden etkilenen cilt bölgelerine bile korkusuzca uygulanabilir.

İçiniz rahat olsun; Yağ içeren ürünlerin ve doğal yağların pekçoğu gözenek tıkayıcı, yani komedojenik özellikte değildir.

Bu derecelendirmenin birçoğu özneldir, çünkü cilt tiplerinin bilimsel bir sınıflandırması yoktur. Gözleme ve öznel değerlendirmeye dayanır. Birçok farklı tip ve ihtiyaç olduğu için, farklı şeyleri denemek ve cildinizde hangi bileşenlerin olumlu etki bıraktığını bulmak önemlidir. İyi bir değerlendirme yapabilmek için ürünleri en az bir ay kullanın.

Peki hangi yağlar komedojenik değildir ya da komedojenitesi çok düşüktür?

- Üzüm Çekirdeği Yağı

- Tatlı Badem Yağı

- Kuşburnu Çekirdeği Yağı

- Susam Yağı

- Argan Yağı

- Jojoba Yağı

- Zeytinyağı

- Kayısı Çekirdeği Yağı

- Çörekotu Yağı

- Hint Yağı

- Shea Yağı

Bir yağ veya ürün her ne kadar komedojenik olmasa da, güvenle kullanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor;

- Yüzünüzde veya vücudunuzda yeni bir ürün kullanmadan önce bir nokta testi yapın. Kullanmak istediğiniz ürünü bileğinizin iç kısmına uygulayın ve 24 saat bekleyin.

- Kullandığınız ürünü göz çevresine uygulamayın.

- Katkı maddesi içermeyen yüksek kaliteli, %100 doğal yağlar satın alın.

- Son kullanma tarihlerini kontrol edin ve hiçbir ürünün raf ömrünü geçmeyin.

- Ürünün saklama koşullarını içeren yönergeleri izleyin. Bazı yağlar buzdolabında, bazıları oda sıcaklığında saklanmalıdır.

- Hamileyseniz, emziriyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız, yeni bir yağ veya ürün kullanmadan önce doktorunuza danışın.

- Kaşıntı veya döküntü gibi olumsuz bir reaksiyon oluşursa hemen kullanmayı bırakın.


Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER