Kadınların Baş Tacı Ölmez Çiçek / Bir Gençlik ve Güzellik İksiri

img

Doğanın ta kendisi, güneş, su ve toprağın yüksek frekanslı enerjisi binlerce yıldır şifa veriyor. Hiç yorulmadan ve bıkıp usanmadan...

Çeşit çeşit fayda sağlıyor... Onarıyor, arındırıyor, yeniliyor, çoğaltıyor, tedavi ediyor...

Endüstriyel ürünlerdeki toksik ve allerjik bileşenler yarardan çok zarar getiriyor. Salt estetik kavramına odaklanmış zihinler, doğanın şifalandırıcı gücünü, yaşamın kudretini es geçiyor. Doğal olandan uzaklaştıkça insan kendisini, daha yorgun, daha sağlıksız, daha verimsiz, daha mutsuz hissediyor.

Artık daha farklı bir bilince, daha bütünsel bir güzelliğe uyanma zamanı! Doğadan şifalanma, kozmik enerjileri karşılama, düşünme ve uygulama zamanı! Mutluluk, huzur zamanı!

***

Bu yazımızda, sizlere, doğanın mucizesi, güzellik ve gençlik iksiri, "Ölmez Çiçek Yağı"ndan bahsedeceğiz.

Ölmez çiçek, Asteraceae (papatyagiller) familyasından, Latince adı Helichrysum İtalicum olan endemik bir tür. Helichrysum, Yunanca güneş anlamındaki helios ve altın anlamındaki chrysos kelimelerinden türetilmiş ve bu ölümsüz çiçek, antik Yunan döneminden beri sağlık ve güzellik için kullanılmış.

Kurutulduğunda parlak sarı rengini, şeklini ve kokusunu kaybetmediği için pekçok dilde "ölmez çiçek" diye adlandırılsa da, "saman çiçeği, ebedi gençlik bitkisi, altın çiçek, güneş çiçeği, arı çiçeği" diye de bilinmekte.

Bu mucize çiçek, aromaterapi, doğal kozmetik ve parfümeride de kullanılıyor. Çok değerli, çünkü 90 ila 105 dakikalık damıtma süreci sonrasında, 1 ton kurutulmuş ölmez çiçekten, sadece 850 gram uçucu yağ elde edilebiliyor.

İçeriğinde, flavonoidler, floroglükoller, eterik yağlar, kumarinler, pyranonlar, fenol karbonik asitler, steroller, taninler, vitaminler ve mineraller bulunmakta.

Antioksidan, antibakteriyel, sakinleştirici, antiallerjik, ağrı giderici, iltihap kurutucu, mantarları tedavi edici ve cildi onarıcı etkilere sahip. Ciltteki sivilce, yara ve izleri yok ediyor. Egzama ve sedefte de kullanılıyor.

Mükemmel bir saç bakım ajanı olarak, baz yağlarla biraraya geldiğinde, saçları kalınlaştırıp güçlendiriyor. Dökülmeyi engelleyip uzamasını hızlandırıyor.

Birinci dereceden, hafif güneş yanıklarına karşı da çok etkili. Cildi yoğun bir şekilde nemlendirip rahatlatıyor. Aynı zamanda, güneşte kaldığınızda, cildi UV ışınlarının olumsuz etkilerinden koruyor.

İçeriğindeki serbest radikaller sayesinde kollajen sentezini 6 kat arttırıyor ve ciltte mikro dolaşımı aktive ediyor. Böylece kırışıklıklar, sarkmalar ve tüm yaşlanma etkilerine karşı, cildi derinlemesine nemlendirerek mucizevi etkiler gösteriyor.

Hemen hemen tüm uçucu yağlar gibi ölmez çiçek yağı da cilde tek başına uygulanmıyor. Baz (taşıyıcı) yağlarla, belirli oranlarda karıştırılarak kullanılıyor.

Şimdi sizlere, evde uygulayabileceğiniz, çok kolay bir yüz serumu tarifi vermek istiyoruz.

Bu, adeta bir iksir... Hepberaber deneyelim mi?

10 damla ölmez çiçek yağı, 30 ml baz yağ şişesine eklenir.

Baz olarak kuşburnu çekirdeği yağı, jojoba yağı ve üzüm çekirdeği yağı kullanabilirsiniz.

Göz serumumuzun etkisini de katlayalım da tam olsun :)

Kalan 10 damla ölmez çiçek yağını, göz serumunuza ekleyerek, kırışıklıklar ve göz kapağı sarkmaları üzerindeki etkisini katlayabilirsiniz.

Güzellik, bakım ve doğal kozmetiğe dair merak ettiğiniz konular, iletmek istediğiniz bilgiler, doğal güzellik ve bakım önerileriniz varsa lütfen blog@mayanatural.com.tr e-posta adresimize yazın.

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER