Gül Yağını Keşfedin / Aromaterapik ve Kozmetik Bir Mucize

img

"Hayat sana arka arkaya diken gönderiyorsa, sakın üzülme, aksine sevin! Bil ki, çok yakında gülü de gönderecektir."

"Çalılar, otlar çabuk gelişir. Fakat bir gül, bir yılda gelişir."

Mevlana Celaleddin Rumi

Gül... 50 bin yıldır estetiğin, aşkın, güzelliğin, sevginin sembolü... Anavatanının Hindistan ve İran (Pers) gibi Doğu ülkeleri olduğu düşünülmekle birlikte, sonraları ticaret yolları ile dünyanın kuzey yarımküresine yayılmış.

Antik Çin, Mısır, Fenike, Yunan ve Roma medeniyetlerinde gül çok önem taşımış, özenle yetiştirmiş, şifalanıp kozmetik alanda kullanmışlar.

Gül, ilk başlarda, kadınların kıyafetlerini, saçlarını, başlıklarını süslemiş olmalı. Banyo suyuna, hamam sularına atıp aromatik ve afrodizyak etkilerinden yararlanmış, suyunu, yağını ezerek çıkarıp sürünmüş olmalılar.

Ta ki, Sümerlerce damıtma ve özüt çıkarma teknikleri keşfedilene dek.

Bu dönemlerden sonra gül, özellikle kadınların vazgeçilmezi olmuş. Şifalarından, yüz ve saç için kullandıkları bakım ürünlerine ekleyerek de faydalanmışlar.

Doğudan batıya uzanan yolculuğu sonrasında gül, bugün, 10.000'e yakını hibrit, yaklaşık 30.000 türe ulaşmış.

Gülü bu kadar popüler bir aşk ve güzellik sembolü haline getiren kişinin, Napolyon'un karısı Josephine olduğu söylenir. Ona mı, yoksa Josephine'in Paris'teki bahçesinde her türden gülü yetiştirip melezlenmesini sağlayan bahçevanına mı teşekkür etmek gerekiyor, bilemiyoruz.

Günümüzde gül, hem mis kokulu bir çiçek olarak bahçelerimizi, saksılarımızı, vazolarımızı süslerken, hem de doğal kozmetik, aromaterapik bakım ve şifa amaçlı kullanılıyor. Aynı zamanda, çeşitli tatlılara, lokumlara, şerbetlere katılıyor. Gül reçelini de sevmeyen yoktur herhalde...

Ülkemizde en yoğun gül yetiştiriciliği Göller Bölgesi'nde, Isparta ve Burdur civarında yapılıyor. Toprak yapısı, iklim ve coğrafi koşulların elverişli olması nedeniyle bu bölgede, gül yağı üretimine uygun Rosa Damascenna (Türk Gülü) türü gül yetişiyor. Bu gül türü, yılda sadece 1 ay, Mayıs ayında çiçek veriyor.

3 kg. ağırlığındaki gül yaprağından, ancak 1 gr. gül yağı elde ediliyor. 1 kg. gül yağı için ise yaklaşık 1.400.000 adet gül gerekiyor. Bu da yaklaşık 4 ton gül anlamına geliyor. Gül yağı işte bu sebeple çok değerli.

Ülkemiz yılda 1,5 ton gül yağı ihraç ediyor. Bu da, dünyadaki gül yağı üretiminin yaklaşık %50'si anlamına geliyor. Bu sebeple, piyasada gerçeğini bulmak oldukça zor.

Şimdi, bu çok kıymetli gül yağından günlük bakım rutinlerimizde, aromaterapide nasıl şifalanacağımıza bir bakalım;

Yüz ve Vücut Bakımında Gül Yağı

Mucizevi gül yağı, her gün uyguladığınızda, ciltteki yara izlerini zamanla yok eder. Nemlendirme kapasitesi çok yüksektir ve iltihaplı alanlarla, sivilcelerle savaşır. Kan dolaşımını düzenler, dokuları yeniler, böylelikle cildin gençleşmesine, sarkmaların toparlanmasına katkıda bulunur. Dudak bakımındaki etkileri de muhteşem olan gül yağının bir damlasını, dilerseniz dudak balsamınıza ekleyebilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda, çatlamayı, kurumayı önleyicidir.

Klorofil açısından zengin diğer bitkilerden daha fazla oranda, oksijenasyon (oksijenleme), rejenerasyon (yenileme), antiflamatuar (iltihap giderme) ve bağışıklık arttırma özellikleri vardır.

Hücrelere bol oksijen taşıdığından, toksin atmaya yardımcı olur.

Menopoz Semptomlarını Hafifletmek İçin Gül Yağı İle Mucizevi Bir Formül

- 1 yemek kaşığı badem yağı (baz yağ olarak)
- Birkaç damla lavanta yağı
- Birkaç damla tarçın yağı
- Birkaç damla karanfil yağı
- Birkaç damla gül yağı

Karışım haline getirdikten sonra karın bölgesine masajla uygulayın. Bu formül, menopoz semptomlarını azaltmada size yarar sağlayacaktır.

Adet krampları ve migren gibi ağrılı süreçlerde de fayda sağlar. Migrende, ağrının olduğu bölgeye birkaç damla karışım uygulamanız yeterli olur.

Gül Yağının Aromaterapik Şifası

Esansiyel yağlar içinde en yüksek frekansa, (320 MHz.) sahip olan gül yağının içeriğinde bulunan moleküller, solunum ve deri emilimi yoluyla sinir ağı üzerinden limbik sisteme ulaşır, hormon seviyelerine etki ederek mucizevi sonuçlar yaratır.

Beyinde dopamin salınımını düzenlediğinden, motivasyonu, konsantrasyonu arttırır, kan basıncını ve stres düzeyini kontrol altına alır.

İçeriğinde bulunan feniletenol sayesinde uyku kalitesini arttırır, yatıştırıcıdır. Yanı sıra kaygı ve korkuları azaltır.

Gül Yağı Banyosu / Kolay ve Rahatlatıcı Bir Formül

- Bir tatlı kaşığı badem yağı
- 1 damla gül yağı

Bu iki karışımı banyo suyunuza ekleyin ve keyfini çıkarın.

Önemli Not:
Gül yağını tek başına değil, mutlaka jojoba yağı, badem yağı, avokado yağı gibi baz bir yağ ile birlikte kullanınız. Çünkü uçucu yağlar, binlerce kiloluk bitkinin öz yağlarıdır ve çok etkili yağ asitleri içermektedir. Tek başlarına kullanımları istenmeyen yan etkilere sebep olabilir.

Kalp Çakra Enerjisini Dengelemek İçin Eşsiz Gül Yağı

Gül yağı, enerji bedenimizin ana istasyonları olan çakralarımızda, özellikle kalp çakrada denge sağlar, depresyon ve stres düzeyi üzerinde olumlu etkilere yol açar. Kalp çakramız doğru aktive olduğunda, sağlıklı sevgi alışverişinde bulunur, dengeli ilişkiler kurarız.

Sorunlarla başetme gücümüz artar, huzur, özsaygı, şefkat ve evrensel bütünlük gibi duygular yoğunlaşır. Şiddet eğilimini azaltır, nefret ve duyarsızlığın önüne geçer. Afrodizyak etkileri özel yaşamımızda denge sağlar. Sakinlik, denge ve gevşemeye yol açar.

Özellikle kalp çakra aktivasyonu için meditasyon çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda yeşim taşı veya pembe kuvars kullanımı ile, gül yağının bedensel ve ruhsal şifa etkilerini katlamak mümkün.

Buhurdanlıkta Gül Yağı İle Meditasyon ve Şifa Çalışmaları

Buhurdanlığın altına doğal, küçük bir mum yerleştirin. Mum, parafin içermemeli, tamamen doğal malzemelerden yapılmış olmalıdır.

Buhurdanlığın çanağına bir miktar doğal su ekleyin. Suya gül uçucu yağınızdan sadece 1 damla damlatın.

Bu işlemi, meditasyon çalışmalarınızda, kendinizi gergin, depresif hissettiğinizde, rahatlamak ve huzur bulmak için uygulayın.

Sürpriz!
Zengin Bir Gençlik ve Güzellik İksiri Formülü!
Bizden Size Hediye!

Gül yağı en değerli cilt bakım serumları içinde yer alıyor.

Ölmez çiçek yağı, kuşburnu çekirdeği yağı ve Türk gülü yağı ile formüle ettiğimiz özel cilt bakım ürününü evinizde kendiniz yapabilirsiniz.

Bu uçucu yağları Maya Natural'den satın aldığınız takdirde, bu muhteşem iksirin tarifini size göndereceğiz.

İksirinizi içine koyup saklayabileceğiniz şişe de bizden size hediye!

Güzellik, bakım ve doğal kozmetiğe dair merak ettiğiniz konular, sorular, iletmek istediğiniz bilgiler, doğal sağlık, güzellik ve bakım önerileriniz varsa lütfen blog@mayanatural.com.tr e-posta adresimize yazın.

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER