Doğal ve Alternatif Metodlarla Selülite Bye Bye!

img

Kadınların bir numaralı kâbuslarından biri; selülitler! Portakal kabuğu gibi mi desek, ufalanmış beyaz peynir gibi mi desek? Yanında da susamlı bir simit! Of, yine karnımız acıktı işte!

Durun! Hemen strese girip yemeye başlamayalım! Düşünelim, araştıralım... Çözüm bulacağız elbet. Belki de birden fazla yöntemle, birkaç ayda üstesinden gelip, pürüzsüz bacaklara, kalçalara sahip olacağız.

Portakalı Soydum, Başucuma Koydum!

Deri altında aşırı miktarda yağ depolanması ve bu yağ dokusunun düzensizliğinden kaynaklanan, göğüs, kalça, bacak, karın bölgesinde, hatta kollarda görülebilen metabolik veya genetik bir problemdir. Portakal kabuğu görünümündedir. Estetik kaygılardan dolayı can sıkar. Fakat bundan da önemlisi, bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu hacmi büyümüş yağ hücreleri küçük kan damarlarını sıkıştırarak dolaşım bozukluğuna yol açarlar. Alın size kısır döngü! Dolaşım bozukluğu selülite, selülit dolaşım bozukluğuna neden olur. Bazen ağrı görülür.

Neden Ben? Neden?

Genetik faktörlerin yanı sıra, stres, sindirim sisteminde bozukluklar, hormonal faktörler, hamilelik, ani kilo değişimleri, kan dolaşımını engelleyecek türden dar kıyafetler giymek, sigara ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenmek, az su içmek, fazla kafein ve tuz tüketimi, hareketsizlik başlıca nedenleridir. Erkeklerde de yok değildir ama kadınlarda daha çok görülür. Yaşın ilerlemesi ile birlikte selülit riski artmakla birlikte, gençlerde de görülür. Zayıf kişilerde ve gençlerde de var olması, selülitin kiloya ve yaşa bağlı olmadığı anlamına gelir.

1. derece selülitlerde; dıştan portakal kabuğu görünümü yoktur fakat elle kontrol edildiğinde alt tabakalarda belirgin şekilde, girintili, çıkıntılı bir doku vardır.

2. derece selülitlerde; Yatarken cilt pürüzsüzdür fakat ayaktayken az da olsa pürüzlü bir yüzey görülür.

3. derece selülitlerde; Yatarken veya ayakta dururken oldukça pürüzlü bir görünüm vardır.

Selülitin derecesine göre iyileşme süreci değişir. Fakat yılmadan mücadele edelim onunla... Mutlaka biz kazanacağız!

Yürüyelim Arkadaşlar!

Evde yapabileceğiniz düzenli, basit egzersizler, yüzme, voleybol, basketbol, bisiklete binmek, tenis, yürüyüş, fitness, pilates, koşu... Sporlardan spor beğenin... Seçin, alın... Eğlenerek spor yapın. Hem terleyip toksinlerden, hem selülitten kurtulun, hem de serotonin düzeyinizi arttırın ve mutlu hissedin!

Aç mı Kalalım Yani?

Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral dengesinin gözetildiği sağlıklı bir beslenme programı selülitle savaşta en etkili yöntemlerden biridir.

Domates, kırmızı biber, yeşil yapraklı sebzeler, ananas, papaya, tarçın, yeşil çay bol tüketilmeli. C ve E vitamininden zengin gıdaları da beslenme programımıza eklemekte fayda var.

Benimle Dans Eder misin?

Spor yapmayı sevmeyenler buraya! Dans etmeye ne dersiniz? Hareketli bir şarkı eşliğinde yapacağınız 15-20 dakikalık bir dans aktivitesi eşsiz bir selülit giderici! Her gün düzenli dans etmek koşuluyla. Belki tango, vals, folklor ya da modern dans dersleri de almak isteyebilirsiniz.

Su İçsem Yarıyor!

Evet, her zaman söylediğimiz gibi; su içsek yarıyor! Günde 2,5-3 litre su, her derde deva...

En Sevdiğim Korku Filmi; Asidik Ortamdan Kaçış!

Asitli içecekleri selülit bahanesiyle hayatımızdan çıkarma zamanı! Aman, zaten pek lezzetli de değiller! Nerde bizim köpüklü ayranımız, limonatamız, şalgam suyumuz, şerbetimiz, kompostomuz, nerde asitli içecekler!

Strese Girdiyseniz... Hemen çıkınnnnn!

Sadece selülit oluşumuna yol açıyor olması bir yana, stres her hastalığın birincil sebebi. Bırakın!

Aramızda Kalsın; Portakal Kabuğu Görünümünün Şifası Greyfurtta

Sorunlu bölgeye uygulanacak, dolaşımı destekleyen her tür masaj, selülitin baş düşmanıdır. Masajın yönü, sorunlu bölgeden göğse doğru olmalıdır. Özellikle ısıyı arttıran bir masaj yağı seçilmesi önem taşır. Böylece ısı ve masaj hareketlerinin etkisiyle deri altında tabakalar halinde sabitlenmiş yağ katmanlarının parçalanması kolaylaşır. Portakal görünümü giderek azalmaya başlar ve bir süre sonra da yok olur.

Greyfurt yağı selülit oluşumunu gidermede, tekrar oluşumunu engellemede, cildi sıkılaştırıp toparlamada mükemmel sonuçlar verir. İçeriğindeki vitamin, lif ve diğer bileşenlerle yağları parçalar ve vücuttan atılımını sağlar. Elbette ki greyfurt yağı diğer pekçok uçucu yağ gibi tek başına kullanılmaz. Bu sebeple lahana tohumu yağı ile birlikte kullanımı daha etkilidir. Bu kolay masaj yağının formulü hemen aşağıda.

Bu arada greyfurt yağı, enfes kokusuyla ruhunuzu canlandırır, enerjinizi dengeler, ferahlatır, negatif düşünceleri zihninizden uzaklaştırır. Kokusu iştah keser.

Antioksidandır, antibakteriyeldir. Müthiş bir cilt gençleştiricidir, çatlak ve kırışıklar için idealdir.

Lahanayla Kapuska, Lahana Tohumu Yağıyla Selülit Masajı

Lahananın yağ yakıcı, kilo verdirici özelliklerini artık hepimiz biliyoruz. Fakat lahana tohumu yağının kan dolaşımını arttırıcı, inceltici, selülit giderici, besleyici, sarkmaları önleyici, müthiş bir yoğun nemlendirici olduğunu duymamışsınızdır belki. Duyduk duymadık, demeyin, lahana tohumu yağından şifalanmaya başlayın!

Sıkı Durun!

2 yemek kaşığı lahana tohumu yağına birkaç damla greyfurt yağı ekleyelim. 

Tek yapmanız gereken, günde 2 kez, problemli bölgeye dairesel hareketlerle masaj uygulamak.

Dilerseniz uygulama sonrası dans ederek veya spor yaparak, lahana tohumu yağının etkilerini arttırabilirsiniz.

Selülite Hayır!

Sebep olan olumsuz etmenleri tam anlamıyla ortadan kaldırmadığımız sürece, yeniden selülit oluşumuna hazır olmalıyız.

Öyleyse, koruyucu tedavi için, sağlıklı beslenmeye, hareket etmeye, anti-selülit masajlarımıza devam!

Güzellik, bakım ve doğal kozmetiğe dair merak ettiğiniz konular, iletmek istediğiniz bilgiler, doğal güzellik ve bakım önerileriniz varsa lütfen blog@mayanatural.com.tr e-posta adresimize yazın.

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER