Doğal Şampuan Kullanımının Önemi

img

Aslında her şey ne kadar da iyi gidiyordu. Herkes size saçlarınızı hangi ürünle yıkadığınızı soruyordu. Çünkü saçlarınız gür, parlak ve sağlıklı görünüyordu. Fakat sonrasında, uzun vadede taranmayan, kuru, cansız, normalden daha çabuk beyazlamış, azalmış, lepiska saçlara mahkum oldunuz.

Sizce neden olabilir?

Saçınızın keratin tabakasına zarar veren, matlaştıran ve saçınızı adeta öldüren kimyasal içerikli, 'ünlü markalar'ın şampuanları yüzünden olabilir mi?

Bu marka haline gelmiş saç bakım ve kişisel temizlik ürünleri saçı ve cildi derinlemesine temizlediği iddiasındadır. Şimdi, bu bol köpüklü, "derinlemesine temizlik" tanımlaması ile nelerin kastedildiğine bir bakalım;

Sentetik şampuanlar saç foliküllerine yıkıcı etki yapan onlarca kimyasal bileşenle formülize edilmiştir. Bu bileşenler, saçın kendi doğal yağ tabakasını nötralize ederek, zamanla nemsiz bırakır. İşte saçlarımızın ölümü bu noktada başlar.

Çünkü kimyasal saç ürünlerinde bol miktarda köpük ajanı (SLS / sodyum laureth sülfat, cocoamid DEA, TEA, MEA), başka sülfat türevleri, parabenler, kimyasal boya ve esanslar, tuzlar, asitler, kloridler, formaldehitler, propilenler, silikon ve hayvansal ürünler bulunuyor.

Bu arada, derimizin en geçirgen bölgelerinin saç ve koltukaltı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu zararlı bileşenler, uygulamadan sadece bir-iki dakika sonra cilt emilimi yoluyla kana karışıyor. Kansere, kısırlığa, astıma, DNA hasarına, sinir sisteminde bozukluklara yol açmalarının yanı sıra, allerjik, toksik sonuçlara neden oluyor.

Bu sebeple, yapılacak en mantıklı şey, çok köpüren, çok temizlemiş gibi görünen, son derece zararlı bu ürünleri satın almamak.

Diş macunları ve diğer sentetik bakım ürünlerindeki zararlı bileşenlerin neler olduğunu görmek, kendi doğal diş macunuzu nasıl yapabileceğinizi öğrenmek isterseniz, başka bir blog yazımızın linki;

Aman Dikkat! Her Gün Kullandığımız Ürünler Zehir ve Hastalık Saçıyor!

Doğal Şampuanlarla Tanışma Zamanı

Doğal şampuanlar, formülünde kimyasal bileşenler bulunmadığından, uzun vadede saçınıza zarar vermediği gibi besler. Doğal mineraller, bitkisel özler ve yağlar saç kökleri ve cilt hücrelerine nüfuz ederek nem sağlar. Dengeli PH formülasyonu ile tahrişi, kepeklenmeyi önler.

Ciltteki sebum dengesinin bozulmaması, allerjik ciltlerdeki kuruma, kepeklenme, egzama, mantar oluşumlarına engel olur. 

Biyolojik olarak, toksik olmayan doğal bileşenlere sahip olduklarından doğada kimyasal kalıntı bırakmazlar. Ekosistemle dost ürünlerdir. 

Formüllerindeki saf uçucu yağlar, aynı zamanda aromaterapik etki sağlayarak rahatlatır.

Söylediklerinizi duyar gibiyiz;

- ... ama doğal şampuanlar fazla köpürmüyor!

- Acaba saçım tamamen kirden arındı mı?

- Ayyy, saçım yağlı kaldı galiba!

Rahat olun. 'Köpük' yukarıda bahsettiğimiz sebeplerle, zaten iyi bir şey değil. Ne kadar az köpük, o kadar sağlık!

Saçınız 'kir'den tamamen arındı. Endişeniz olmasın! Kirden arındırma, zararlı mikrop ve bakterilerin yok edilmesi işlemidir, faydalı yağ ve bileşenlerin değil!

Saçınızın hafif yağlı kalması da harika! Çünkü bu, saçınızın yağ dengesinin tam olarak korunduğu anlamına geliyor. Doğal bakım ürünleri işe yarıyor.

Uzun vadede, sağlıklı uzayan, bakımlı, canlı, gür saçlarınızı 'ağlaya ağlaya' değil, 'güle güle' tarayın! :)

Maya Natural'in tamamen doğal saç bakım ürünlerini satın almak isterseniz, aşağıdaki linke tıklayınız;

Maya Natural Saç Bakım Ürünleri

Güzellik, bakım ve doğal kozmetiğe dair merak ettiğiniz konular, sorular, iletmek istediğiniz bilgiler, doğal sağlık, güzellik ve bakım önerileriniz varsa lütfen blog@mayanatural.com.tr e-posta adresimize yazın.

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER