Çakraların Şifresi / Enerji Blokajları, Sağlık ve Şifalanma

img

"Frekans, Biyorezonans ve Sağlık" adlı yazımızda, evrendeki her şeyin birer enerji formu olduğundan, insan bedenindeki hücrelerin rezonansı ile enerji açığa çıktığından ve sağlıklı frekans değerlerinden bahsetmiştik. Hatırlarsanız, bu enerji, dış etmenlerle olması gereken frekans aralığının altına düşebiliyor, artabiliyor ve bu da sağlığımızı negatif yönde etkileyebiliyordu. Bu yazımızda ise, enerji bedenimizin ana istasyonları olan çakralardan bahsedeceğiz.

Çakra sözcüğü Hinduizm ve Budizm'in kutsal lisanı olan Sanskritçe'de "çark, dönme, döngü, tekerlek" anlamlarına geliyor.

Uzakdoğu kadim öğretilerine göre, fiziksel bedenimizle enerji bedenimizi dengeleyen, gözle görülmeyen 7 ana enerji çarkı bulunuyor.

Bunlar;

1. Kök Çakra / Muladhara / Kundalini Çakra

2. Karın Çakrası / Swadhistana / Göbek Çakrası / Sakral Çakra / Hara Çakra / Pelvis Çakrası

3. Mide Çakrası / Manipura / Solar Pleksus / Güneş Sinirağı

4. Kalp Çakrası / Anahata

5. Boğaz Çakrası / Visshuddha

6. Alın Çakrası / Ajna / Üçüncü Göz

7. Taç Çakra / Sahashrara / Tepe Çakrası

Bu enerji çarkları, vücudumuzdaki endokrin bezlerinin tam hizasında bulunuyor. Bildiğiniz gibi, endokrin sisteminde yer alan iç salgı bezleri, kan dolaşımına salgılanan hormon seviyelerini düzenleyerek vücudumuzu maksimum sağlık durumunda tutmakta.

Her çakra, kendi enerji alanı içindeki endokrin sistemini, sinir sistemini ve diğer organları yönetiyor.

Negatif etkilerle, çakraların titreşim (rezonans) hızı değişip enerji blokajları meydana geliyor. Bu blokajlar endokrin sistemi bozuyor ve bu bozulmalar fiziksel, ruhsal sağlığımızı olumsuz yönde etkilemeye başlıyor.

Çakralar ve salgı bezlerimiz arasındaki ilişkiyi anlayarak, enerji dengesi ile zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlık arasındaki bağlantıları çözümleyebiliriz.

Kişi, yaşam enerjisiyle, var olma şekliyle ilgili bir şeyi değiştirdiğinde, blokajı yaratan stresi serbest bırakabilir, doğal denge ve sağlık durumlarına geri dönebilir. Bu sebeple, çakralarda dengeli bir rezonans sağlamak ve blokajları açmak için pekçok metodla çalışmalar yapılmakta.

Bu metodların neler olduğunu ve nasıl uygulayabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Kök Çakra Blokajını Temizlemek Ve Denge Sağlamak İçin Yöntemler

Karın Çakrası Blokajını Temizlemek Ve Denge Sağlamak İçin Yöntemler

Mide Çakrası Blokajını Temizlemek Ve Denge Sağlamak İçin Yöntemler

Kalp Çakrası Blokajını Temizlemek Ve Denge Sağlamak İçin Yöntemler

Boğaz Çakrası Blokajını Temizlemek Ve Denge Sağlamak İçin Yöntemler

Alın Çakrası Blokajını Temizlemek Ve Denge Sağlamak İçin Yöntemler

Tepe Çakrası Blokajını Temizlemek Ve Denge Sağlamak İçin Yöntemler

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, inanç sistemleri, öğretiler, meditasyon, yoga gibi prensipler ile aromaterapi, homeopati, akupunktur, manyetik alan tedavisi, fitoterapi gibi geleneksel ve tamamlayıcı sağlık uygulamalarının her biri, bu kavramı, kendi metodlarıyla çözümlemeye çalışıyor. Temelde bu yöntemlerin her biri işe yarıyor. Çünkü duyu organlarımız yoluyla etkileşim içinde bulunduğumuz her şey, gördüklerimiz, işittiklerimiz, söylediklerimiz, dokunduklarımız, hissettiklerimiz, yaptıklarımız ve yiyip içtiklerimiz, kısacası bedenimizle fiziksel, mental ve eterik olarak temas eden her ne varsa bizi negatif ya da pozitif yönde etkiliyor. Bu durumda, hangi metodlardan beslenerek yaşamımızı kurgulayacağımız tamamen bizim tercihimiz.

Çakra rezonansının sağlıklı değerlere ulaşmasını sağlamak için, diğer yöntemler biraz meşakkatli olsa da, kolaylıkla uygulanabilecek iki kadim metod var; Doğal taşlarla meditasyon ve aromaterapi.

Her bir çakranın farklı renk enerjilerine sahip olduğu ve aynı renklerdeki doğal taşların, o çakraların enerji döngüsünü düzenlediği düşünülmekte; Örneğin mavi renkli kristal taşların, mavi renkle tanımlanan boğaz çakrasına uyumlanması gibi... Renklerin, ışık etkisiyle açığa çıkan frekanslardan meydana geldiğini düşünürsek, renkli doğal taşların düzensiz çakraları nasıl şifalandırdığını anlayabiliriz.

Enerji dengelemede doğal taşları nasıl kullanabileceğimizi öğrenmek için aşağıdaki blog yazılarımızın linklerine tıklayabilirsiniz.

Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır?

Doğal Taşlarla Şifa Çalışması İçin Nasıl Niyet Edilir? Doğal Taşlar Nasıl Programlanır?

Aynı şekilde esansiyel yağlar da, sahip oldukları frekans değerleri sayesinde çakra enerjilerimizin dengede kalmasını sağlıyor.

- Çakraların bedenimizdeki yerleri nereleridir?

- Endokrin sistemde hangi organla ilişkililer?

- Etkili oldukları organlar hangileridir?

- Denge ve dengesizlik durumlarında ne tür etkilerle karşılaşırız?

- Hangi doğal taşlar ve aromatik yağlarla enerji dengeleme çalışmaları yapabiliriz?

- Çakra renkleri hangileridir?

Her çakrayla ilgili, ayrı ayrı, detaylı bilgi almak için aşağıdaki linklere tıklayıp ilgili blog yazılarımıza göz atabilirsiniz;

Kök Çakra (Muladhara, Kundalini Çakra) / Doğal Taşlar ve Aromatik Yağlar

Karın Çakrası (Swadhistana, Sakral Çakra, Hara Çakra, Pelvis Çakrası, Göbek Çakrası) / Doğal Taşlar ve Aromatik Yağlar

Mide Çakrası (Solar Pleksus, Güneş Sinirağı) / Doğal Taşlar ve Aromatik Yağlar

Kalp Çakrası (Anahata) / Doğal Taşlar ve Aromatik Yağlar

Boğaz Çakrası (Visshuddha) / Doğal Taşlar ve Aromatik Yağlar

Üçüncü Göz Çakrası (Alın Çakrası, Ajna) / Doğal Taşlar ve Aromatik Yağlar

Taç Çakrası (Sahashrara) / Doğal Taşlar ve Aromatik Yağlar

Güzellik, bakım ve doğal kozmetiğe dair merak ettiğiniz konular, sorular, iletmek istediğiniz bilgiler, doğal güzellik, sağlık ve bakım önerileriniz varsa lütfen blog@mayanatural.com.tr e-posta adresimize yazın. 

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER