Aman Dikkat! Her Gün Kullandığımız Ürünler Zehir ve Hastalık Saçıyor

img

Bazı hastalıkların son yıllarda ne kadar çok arttığına dikkat ettiniz mi?

Yıllardır hepimiz, içeriğinde pekçok zararlı kimyasal maddeler bulunan temizlik, kozmetik ve bakım ürünleri tükettik. Kah kokularına aldandık, kah ambalajlarına, kah markalarına... Hala da bazılarını, doğal alternatifleri olmadığından ya da biz henüz bilmediğimiz için mecburen tüketmeye devam ediyoruz.

Bu kimyasal ürünleri kullanmak zorunda değiliz. Biraz araştırırsak, aslında her ürünün doğada, mucize gibi bir alternatifi olduğunu görürüz. Buna belki alternatif demek de doğru olmaz. Aslında doğada, ihtiyacımız olan HER ŞEY var!

Konunun ne kadar elzem olduğunu tam olarak anlamak için, her gün, yüzlerce toksik ve kanserojen kimyasal maddeye maruz kalan bedenlerimizin hastalıklar karşısındaki çaresizliğini düşünelim.

Ve lütfen unutmayalım ki; cildimize uyguladığımız, soluduğumuz her madde, cildimizdeki gözenekler ve burnumuz vasıtasıyla kana karışıyor. Sonra da tüm iç organlarımıza ulaşıyor ve geri dönülmez hasarlara yol açıyor.

İşte kullandığımız kozmetik ürün ve parfümlerde bulunan kanserojen, tahriş edici, toksik ve allerjik maddelerden bazıları:

- Alüminyum
- Amonyak
- Amonyum laureth sülfat (ALES)
- Amonyum klorür
- Sodyum lauryl sülfat (SLS)
- Sodyum laureth sülfat (SLES)
- Parabenler / Metilparaben (E218), etilparaben (E214), propilparaben (E216), benzilparaben, heptilparaben ve butilparaben (E209)
- Dimetikon
- Dioksinlar (PEG) / Polietilen, polietilen glikol, polioksiletilen
- Ceteareth / Cetearil alkol
- Propilen glikol (PG)
- Butilen glikol (BG)
- Sodyum borat
- Alkil benzoat
- Trietanolamin (TEA)
- Dietanolamin (DEA)
- Monoetanolemin (MEA)
- Lanolin
- Ftalat
- Triklosan
- Cıva
- Bütan gazı
- Propan gazı
- Formaldehit
- Metil etil keton
- Etilen glikol
- Quaternium-18
- BHT, BHA
- FDC, DC, FD renk vericiler
- Octyl dimetil
- Para-aminobenzoik asit (PABA)
- Fenoksitanol
- Oksibenzon
- Silikon
- İzopropil alkol (SD-40)
- Talk pudrası
- Hidantoin
- Sodyum florür

Maruz kaldığımız zararlı kimyasalların sayısı o kadar fazla ki, yazsak cilt cilt kitap olur.

Bu içeriklerin zararlarını teker teker araştırmaya üşeniyoruz çoğu kez. Fakat doğal olmayan her şeye şüpheyle yaklaşmayı alışkanlık haline getirmekten başka seçeneğimiz yok.

Çünkü doğal olmayan kozmetiklerin içeriklerinde, adları zararsızmış gibi görünse de, araştırdığımızda fazlasıyla endişe verici maddeler var.

Örneğin, özellikle bebek yağlarında kullanılan "mineral oil", aslında petrolatum, mum parafin, parafin yağ ve sıvı parafin gibi petrol türevi bazı bileşenleri ifade ediyor.

Oysa ki, biz mineral denince, kalsiyum, sodyum, potasyum, fosfor, çinko, demir, magnezyum, flor, krom, bakır, selenyum gibi yaşamsal minerallerin kastedildiğini sanmıştık. "Mineral oil"in bu minerallerle hiç mi hiç ilgisi yok!

Bütün bu kimyasalları, aniden hayatımızdan çıkarmak elbette ki kolay değil. Ama olsun... Yavaş yavaş, teker teker çıkaracağız.

Kendi Doğal ve Zararsız Deodorantımızı, Diş Macunumuzu Kendimiz Yapalım

Bugün sizlere, tabiat ananın sandığında saklanmış, iki doğal formülden bahsedeceğiz. Ve hep birlikte en doğalından, en antitoksiğinden, en yararlısından, en hoş kokulusundan antiallerjik diş macunu ve deodorant yapacağız.

Diş Macunu

- 6 yemek kaşığı İngiliz karbonatı
- 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
- 10 damla nane yağı

Deodorant

- 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
- 3 yemek kaşığı nişasta (pirinç, patates, buğday ya da mısır nişastası kullanılabilir.)
- 2 yemek kaşığı İngiliz karbonatı
- 10 damla lavanta yağı

Deodorant ve diş macunu karışımlarımızın, su ile temas etmediği sürece 2-3 ay dayanma süresi var. Bu sebeple diş macununu, bir kaşık yardımıyla fırçanın üstüne alıp kullanmak gerekiyor. Deodorant krem kıvamında olacağı için elinizle alıp uygulayabilirsiniz.

İngiliz karbonatını eczanelerden temin edebilirsiniz.

Deodorant ve diş macunu yapmak için kullanacağınız lavanta yağı ve nane yağını satın almak için Maya Natural'i tercih ederseniz, siparişte lütfen belirtiniz. Diş macunu ve deodorantlarınızı saklamak için birer adet kavanoz bizden size hediye.

Zaman içinde, sıkça kullandığımız diğer ürünlerin doğal alternatiflerini de yazacağız. Şimdilik en sık kullandığımız iki ürünle başladık.

Güzellik, bakım ve doğal kozmetiğe dair merak ettiğiniz konular, sorular, iletmek istediğiniz bilgiler, doğal sağlık, güzellik ve bakım önerileriniz varsa lütfen blog@mayanatural.com.tr e-posta adresimize yazın.

Doğayla, sevgiyle kalın.
Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

AYŞEN BALOĞLU

İLGİLİ ÜRÜNLER